The UnderUsed Team Tournament Round 3

Twilight

is an official Team Rateris a Forum Moderatoris a Community Contributoris a Tiering Contributoris a Contributor to Smogon
Moderator
UnderUsed Team Tournament


Tournament Rules:
  • General tournament rules and regulations can be found here.
  • Single elimination. Best out of one for each gen played out.
  • Battles should take place on Pokemon Showdown!
  • SS cartridge win conditions are in place; there are no ties.
  • Tiers are locked at the beginning of each round.

Battle Clauses:
  • Sleep Clause: A player cannot put two or more different opposing Pokémon to sleep using attacks that induce sleep to opposing Pokémon.
  • Species Clause: A player cannot have two of the same Pokémon on their team. For example, a player cannot have two Koffing on his or her team.
  • Evasion Clause: A player cannot use the moves Double Team or Minimize in their Pokémon's movesets.
  • OHKO Clause: Players cannot use Horn Drill, Guillotine, Sheer Cold, or Fissure in any of their Pokémon's movesets.
  • Timer Clause: If a player exhausts the timer, he/she loses.
  • Endless Battle Clause: Any moveset on any pokemon that is capable of intentionally causing an endless battle is banned from competitive play.
  • Dynamax Clause: You cannot Dynamax your Pokemon.
General recommendations:
  • Contact your opponent as soon as possible upon the round going up. Activity cases are going to be handled in a very strict manner.
  • When scheduling, offer as wide a swathe of time when you are available to play. 1 hour of activity on one or two weeknights is unlikely to be considered acceptable.
  • Schedule specifically - do not schedule for "Friday afternoon" or "Sunday morning", pick a date, a time and note the timezone.
That aside, feel free to get back to me if you still have any questions regarding this tournament after reading this post.

Dashing Donny P And The Boomer Brigade (Ft. Juuno) vs. Timer Off Bitch

SWSH UU: Juuno vs solonor24
SM UU: Sage vs Slowpoke92i
ORAS UU: TSR vs Jacobikko
BW UU: Accelgor vs kland
DPP UU: Donphantastic vs Mygrein

Good Morning, Cerk vs Free Raptor

SWSH UU: snaga vs MetaRiolu7
SM UU: Finchinator vs Stoward
ORAS UU: Jytcampbell vs lyd
BW UU: Chill Shadow vs Confluxx
DPP UU: Eo Ut Mortus vs Decem

https://media.discordapp.net/attachments/394297974953345026/678722452683096104/empo.PNG vs The Worst Guys

SWSH UU: lax vs Adrift and Alone
SM UU: Empo vs Acey - Danse Macabre
ORAS UU: Garay oak vs TheTrueLegendary
BW UU: yeezyknows vs DevinSmokesYall
DPP UU: jacob vs SebasDB

Reaper vs Team Parrot Pals

SWSH UU: Sacri' vs martha
SM UU: EternalSnowman vs neomon
ORAS UU: Amaroq vs So Noisy
BW UU: Ark vs Diophantine
DPP UU: Heroic Troller vs Haru

That's right your one and only host giving you your matchups again

Round 3 will end on Sunday, March 22nd at 11:59pm GMT-5.

Round 2 extension will end on Wednesday, March 18th at 11:59pm GMT-5.
 
Last edited:

Users Who Are Viewing This Thread (Users: 1, Guests: 0)

Top