Lutra
Spreadsheeter by day, Random Ladderer by night.
2018 | Spreadsheet | Discord | 2020
Signups | Rosters | Round 1 | Round 2 | Semifinals | Finals
Tiers
The hybrid individual/team tournament is back in the form of RoA Olympics 4. Once again, it will feature the same tiers as RoA Olympics 2 & 3.
Tiers featured:
6x Ubers tiers: RBY Ubers / GSC Ubers / ADV Ubers / DPP Ubers / BW Ubers / ORAS Ubers
6x OU tiers: RBY OU / GSC OU / ADV OU / DPP OU / BW OU / ORAS OU
6x UU tiers: RBY UU / GSC UU / ADV UU / DPP UU / BW UU / ORAS UU
2x Legendary tiers: DPP LC / ORAS Doubles OU
Tournament Format
There will be a mini tournament for each tier (all in the same thread this time), all of which will have 16 spots, 1 spot for each team. All of these mini tournaments will be single elimination, first-to-2-wins (bo3 wins) every round and players who progress through 2-3 rounds will represent their teams in 3rd-1st place finals to determine who receives gold, silver and bronze medal sprites - with gold worth 3 points, silver worth 2 points and bronze worth 1 points to a team in the overall standings. Pairings will be random each round. There will also be a generous deadline each round with minimal extensions.
Final 16 teams are: Americas, Argentina, Asia-Pacific, Brazil, Europe, France, German Confederation, Independent Olympians, India, Italy, Latin America, Mediterranean, Spain, UK, USA East, USA Midwest.
Each team will have 10 players and each player can be picked for a maximum of 3 tiers. 2 tiers per player is average (20 tiers) while players playing less than 3 tiers can be substituted in as long as the maximum tiers they play is still 3. Substitutions are only available in round 1 and must be from the roster of 10. You cannot sub-in a player that you have subbed out of another tier. Captains can play.
The overall winning team will get to display a blue and green
RoA Olympic Trophy in their signatures, while the 1st, 2nd and 3rd individuals in each of the minitours will get to display
,
,
.
Captains: [AME] Lord Thorx, [ARG] ElectricityCat, [ASA] Mister Tim, [BRA] Shakur, [EUR] Djokra, [FRA] Wenderz, [GEC] FriendOfMrGolem120, [IDP] Lasen, [IND] Eseque, [ITA] Pais, [LA] Sadlysius, [MED] SamuelBest, [SPA] xJoelituh, [UK] Diophantine, [EAS] Sprinkles, [MWS] Mannat
Round 1 (69/80 matches complete)
RBY Ubers (4/4)
[ARG]Drypato8 ‹0-2› [GEC] Lusch
[MWS] Nails «2-0» [EUR]tjdaas
[SPA]Ranshiin ‹0-2› [ASA] Hipmonlee
[MED] Averardo ‹2-0› [IND]parivard
RBY OU (3/4)
[IDP]Exiline «0-*A» [SPA] Ranshiin
[MWS] Nails «2-1» [MED]SMB
[GEC] FriendOfMrGolem120 ‹2-0› [ASA]Mister Tim
[AME]Lord Thorx ‹0-2› [ITA] ErPeris
RBY UU (4/4)
[FRA]Souw «1-2» [IDP] Fille
[LA] ZDen ‹2-1› [UK]HML am
[EAS]gorgie ‹0-2› [MWS] EB0LA
[SPA]Sceptross ‹1-2› [GEC] Lusch
GSC Ubers (4/4)
[FRA]BIHI ‹0-2› [IDP] Mr.378
[ASA] Earthworm ‹2-0› [EUR]ilesaural
[GEC] FriendOfMrGolem120 ‹2-1› [MWS]TSR
[LA]ZDen ‹0-2› [ITA] shine on district
GSC OU (4/4)
[ARG]ziloXX «1-2» [MED] Oibaf
[UK]HML am ‹1-2› [EUR] Djokra
[IDP]Mr.378 ‹1-2› [AME] Lord Thorx
[IND]OminousDraco ‹0-2› [SPA] Sceptross
GSC UU (3/4)
[LA] Raichy «*F-0» [ARG]ziloXX
[SPA]xJoelituh ‹1-2› [ASA] Earthworm
[IND]OminousDraco «1-2» [ITA] shine on district
[EUR]Alkione «0-2» [UK] Diophantine
ADV Ubers (4/4)
[ASA] Earthworm ‹2-0› [IDP]Exiline
[SPA] SoulWind ‹2-1› [BRA]Thiago Nunes
[FRA]LaBalladeDesCieux ‹0-2› [GEC] Melle2402
[IND] Dj Breloominati♬ «2-0» [AME]Wamr
ADV OU (4/4)
[ASA] Lord Ninjax ‹2-1› [BRA]Shakur
[LA] Sadlysius «2-1» [SPA]xJoelituh
[GEC]FriendOfMrGolem120 ‹1-2› [IDP] Exiline
[MED]SamuelBest‹1-2› [AME] roystopror
ADV UU (2/4)
[EAS] gorgie «*F-0» [AME]Ampha
[IND]parivard «0-*A» [BRA] Ren-chon
[GEC]esche ‹0-2› [SPA] Eeveeto
[EUR]Cynara ‹1-2› [IDP] Chill Shadow
DPP Ubers (4/4)
[BRA] CaCaTuA ‹2-0› [SPA]SoulWind
[FRA]LaBalladeDesCieux ‹0-2› [LA] Zwein
[MWS] TSR ‹2-1› [EUR]Mysterious M
[ASA]byronthewellwell ‹0-2› [UK] Cam
DPP OU (4/4)
[SPA] Sinkyr ‹2-1› [BRA]Shakur
[MED] H.M.N.I.P ‹2-1› [FRA]SaltyFrenchGuy
[AME]Tenshinhan ‹1-2› [IND] So Noisy
[LA] Haru ‹2-1› [MWS]Mannat
DPP UU (3/4)
[MWS] fatty «2-0» [EUR]jcbc
[GEC]esche ‹0-2› [MED] H.M.N.I.P
[EAS] Donphantastic «*F-0» [LA]Raichy
[ASA] Lord Ninjax ‹2-0› [ITA]hellpowna
DPP LC (3/4)
[MED]fran17 ‹1-2› [FRA] Wabane
[EAS] Yami «*A-0» [IDP]absdaddy
[ARG]TopLel TopKek ‹1-2› [EUR] Alkione
[UK] HSOWA ‹2-1› [MWS]Nails
BW Ubers (3/4)
[GEC]Melle2402 ‹1-2› [EUR] Cynara
[MED] Micaiah ‹2-0› [IND]parivard
[MWS]maroon ‹0-2› [EAS] Insult
[LA] Aishia «*A-0» [UK]Cam
BW OU (3/4)
[SPA] SoulWind ‹2-1› [ITA]Raiza
[IDP] Fille «*A-0» [UK]DKM
[BRA] Caetano93 ‹2-0› [MED]Empo
[ASA]phosphor ‹1-2› [EAS] Insult
BW UU (4/4)
[SPA] Real FV13 ‹2-0› [EUR]bugzinator
[LA] ZDen «2-0» [ITA]Lopunny Kicks
[AME]Endill ‹0-2› [MED] Empo
[EAS] Finchinator ‹2-1› [ASA]Mister Tim
ORAS Ubers (4/4)
[MED] Micaiah «2-1» [GEC]Melle2402
[IDP] Lasen ‹2-1› [SPA]Garay oak
[MWS]Vulpix03 ‹0-2› [EUR] Mysterious M
[EAS] Insult ‹2-0› [AME]Wamr
ORAS OU (2/4)
[ITA] Lopunny Kicks «*F-0» [UK]Jytcampbell
[BRA]Spl4sh ‹1-1-2› [GEC] xray
[LA] xImRaptor «2-0» [SPA]Chano
[EAS]Sabella «0-*F» [ARG] MegaLucario
ORAS UU (3/4)
[UK] Hamhamhamham ‹2-0› [SPA]Garay oak
[FRA]Souw ‹0-2› [EUR] bugzinator
[LA]Aishia «0-*F» [IND] Dj Breloominati♬
[ITA]Lopunny Kicks ‹1-2› [IDP] Skysolo
ORAS Doubles OU (4/4)
[MED] SMB ‹2-1› [ARG]mamawebos rodriguez
[ASA]Egor ‹0-2› [EAS] Yami
[IND]King Leo V ‹1-2› [AME] LightScreener
[LA]Kiichikos ‹1-2› [ITA] umbreon098
Pairings done by the Smogon Bracketmaker
Play a first-to-2 wins (bo3 wins) versus your opponent in the correct tier and report the score you won or lost by (2-x).
Round 2 Deadline: 05:59AM EST / 11:59AM CET Sunday October 13th
Signups | Rosters | Round 1 | Round 2 | Semifinals | Finals
Tiers
The hybrid individual/team tournament is back in the form of RoA Olympics 4. Once again, it will feature the same tiers as RoA Olympics 2 & 3.
Tiers featured:
6x Ubers tiers: RBY Ubers / GSC Ubers / ADV Ubers / DPP Ubers / BW Ubers / ORAS Ubers
6x OU tiers: RBY OU / GSC OU / ADV OU / DPP OU / BW OU / ORAS OU
6x UU tiers: RBY UU / GSC UU / ADV UU / DPP UU / BW UU / ORAS UU
2x Legendary tiers: DPP LC / ORAS Doubles OU
Tournament Format
There will be a mini tournament for each tier (all in the same thread this time), all of which will have 16 spots, 1 spot for each team. All of these mini tournaments will be single elimination, first-to-2-wins (bo3 wins) every round and players who progress through 2-3 rounds will represent their teams in 3rd-1st place finals to determine who receives gold, silver and bronze medal sprites - with gold worth 3 points, silver worth 2 points and bronze worth 1 points to a team in the overall standings. Pairings will be random each round. There will also be a generous deadline each round with minimal extensions.
Final 16 teams are: Americas, Argentina, Asia-Pacific, Brazil, Europe, France, German Confederation, Independent Olympians, India, Italy, Latin America, Mediterranean, Spain, UK, USA East, USA Midwest.
Each team will have 10 players and each player can be picked for a maximum of 3 tiers. 2 tiers per player is average (20 tiers) while players playing less than 3 tiers can be substituted in as long as the maximum tiers they play is still 3. Substitutions are only available in round 1 and must be from the roster of 10. You cannot sub-in a player that you have subbed out of another tier. Captains can play.
The overall winning team will get to display a blue and green
Captains: [AME] Lord Thorx, [ARG] ElectricityCat, [ASA] Mister Tim, [BRA] Shakur, [EUR] Djokra, [FRA] Wenderz, [GEC] FriendOfMrGolem120, [IDP] Lasen, [IND] Eseque, [ITA] Pais, [LA] Sadlysius, [MED] SamuelBest, [SPA] xJoelituh, [UK] Diophantine, [EAS] Sprinkles, [MWS] Mannat
Round 1 (69/80 matches complete)
[ARG]
[MWS] Nails «2-0» [EUR]
[SPA]
[MED] Averardo ‹2-0› [IND]
[IDP]
[MWS] Nails «2-1» [MED]
[GEC] FriendOfMrGolem120 ‹2-0› [ASA]
[AME]
[FRA]
[LA] ZDen ‹2-1› [UK]
[EAS]
[SPA]
[FRA]
[ASA] Earthworm ‹2-0› [EUR]
[GEC] FriendOfMrGolem120 ‹2-1› [MWS]
[LA]
[ARG]
[UK]
[IDP]
[IND]
[LA] Raichy «*F-0» [ARG]
[SPA]
[IND]
[EUR]
[ASA] Earthworm ‹2-0› [IDP]
[SPA] SoulWind ‹2-1› [BRA]
[FRA]
[IND] Dj Breloominati♬ «2-0» [AME]
[ASA] Lord Ninjax ‹2-1› [BRA]
[LA] Sadlysius «2-1» [SPA]
[GEC]
[MED]
[EAS] gorgie «*F-0» [AME]
[IND]
[GEC]
[EUR]
[BRA] CaCaTuA ‹2-0› [SPA]
[FRA]
[MWS] TSR ‹2-1› [EUR]
[ASA]
[SPA] Sinkyr ‹2-1› [BRA]
[MED] H.M.N.I.P ‹2-1› [FRA]
[AME]
[LA] Haru ‹2-1› [MWS]
[MWS] fatty «2-0» [EUR]
[GEC]
[EAS] Donphantastic «*F-0» [LA]
[ASA] Lord Ninjax ‹2-0› [ITA]
[MED]
[EAS] Yami «*A-0» [IDP]
[ARG]
[UK] HSOWA ‹2-1› [MWS]
[GEC]
[MED] Micaiah ‹2-0› [IND]
[MWS]
[LA] Aishia «*A-0» [UK]
[SPA] SoulWind ‹2-1› [ITA]
[IDP] Fille «*A-0» [UK]
[BRA] Caetano93 ‹2-0› [MED]
[ASA]
[SPA] Real FV13 ‹2-0› [EUR]
[LA] ZDen «2-0» [ITA]
[AME]
[EAS] Finchinator ‹2-1› [ASA]
[MED] Micaiah «2-1» [GEC]
[IDP] Lasen ‹2-1› [SPA]
[MWS]
[EAS] Insult ‹2-0› [AME]
[ITA] Lopunny Kicks «*F-0» [UK]
[BRA]
[LA] xImRaptor «2-0» [SPA]
[EAS]
[UK] Hamhamhamham ‹2-0› [SPA]
[FRA]
[LA]
[ITA]
[MED] SMB ‹2-1› [ARG]
[ASA]
[IND]
[LA]
Pairings done by the Smogon Bracketmaker
Play a first-to-2 wins (bo3 wins) versus your opponent in the correct tier and report the score you won or lost by (2-x).
Round 2 Deadline: 05:59AM EST / 11:59AM CET Sunday October 13th
Last edited: